Úvod   >   Základní škola   >   Školní knihovna

Čtenářský maraton 2019 (28. 04. 19')

Světový den knihy byl pro naši ZŠ Chrast motivací k uspořádání dalšího ročníku čtenářského maratonu. Do cíle maratonu se pročetlo ve čtvrtek 25.4.2019 za 470 minut souvislého čtení 442 čtenářů a čtenářek. Příjemnou akci rozečetli kluci a děvčata ze školního klubu pod vedením paní vychovatelky v 7,00 hod ráno. Četlo se po jedné minutě, každý dostal po výkonu ,,lepítko účastníka“  na tričko a do pusy bonbon.

Kdo četl: kluci, děvčata, maminky, babičky, p. ředitelka,p. zástupkyně, paní učitelky, paní asistentky, pan asistent, hosté.

Co se četlo: Nejkrásnější bajky od O. Syrovátky, Sedmilhář Jozífek od G.Fukové, Naše máma je bosorka od G. Fukové, Já to doufejme ňák zvládnu od M. D’Orta, Kočky a jiné příběhy o strachu od M. Mošinové.

Celou akci zajišťovali kluci a děvčata z KNIHOMOL a z Čtenářského klubu ZŠ Chrast. Vyrobili plakáty, pozvánky, roznesli je po škole a obci, vybrali knihy vhodné ke čtení, organizovali přesuny tříd při maratonu, měřili čas, evidovali čtenáře. Pracovali v plném nasazení.

Něco málo statistiky: 7% čtenářů mělo brýle, 4 čtenáři měli ruku v sádře, jeden čtenář usnul, než na něj přišla řada, Tomáš Z. překonal cestou do knihovny troje schodiště na schodolezu, ačkoli mu to vůbec nedělá dobře (díky Tome), jedna čtenářka dorazila pozdě po očkování, dva čtenáři spěchali k zubaři, ale četli!

PROČ? Protože nás čtení baví, rádi sdílíme pocity z přečtených knih, doplňujeme knižní fond ve školní knihovně o současnou literaturu pro děti a mládež (finance získáváme sběrem papíru), zveme si současné autory na autorské čtení, provozujeme ve škole čtenářský klub, zařazujeme dílny čtení a čtenářské lekce do hodin literatury, pěstujeme STROM ČTENÁŘŮ.

KDE? Školní knihovna je moc příjemné místo. Přijďte si počíst, poležet, posedět, popovídat si, poslechnout si audioknihy. Naučíme vás balit knihy, ošetřovat je, orientovat se v knižním fondu, řadit knihy podle žánrů.

ČTENÍ = ŽIVOTNÍ STYL

Z. Modráčková

20190425_072138 20190425_072302 20190425_072746 20190425_075327 20190425_080547 20190425_081221 20190425_083336 20190425_085851 20190425_092407 20190425_111036

Výsledky ankety SUK - Čteme všichni 2018 (16. 04. 19')

11. duben je mezinárodní den dětské knihy. Při této příležitosti byly vyhlášeny výsledky 26. ročníku literární ankety o nejoblíbenější dětskou knihu.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety v Českém muzeu hudby v Praze se zúčastnili zástupci MŠMT, předseda svazu nakladatelů, spisovatelé a ilustrátoři. Mezi porotce z řad učitelů českého jazyka a literatury byla již po několikáté nominována naše p. uč. Mgr. Z. Modráčková. Přivezla výsledky ankety a vítězné knihy hned do školní knihovny objednala.

Cena dětí
1. P. Jurková: Viktor a záhadná teta Bobina  (Albatros)
2.J. Kinney: Deník malého poseroutky – Radosti zimy (CooBoo)
3. E. Stará: Šedík a Bubi (Piccolo)

Cena knihovníků
1. I. Peroutková: Valentýnka a narozeniny (Albatros)
2. J. Donaldson: Dráček Zog a princezna rebelka (Albatros)
3. V. Cílek, J. Sokol: Evropa, náš domov (Albatros)

Cena učitelů
I. Březinová: www.bez-bot.cz  (Cattacan)
V. Matocha: Prašina (Paseka)
M. Vopěnka: Biblické příběhy pro nevěřící děti (Mladá fronta)
S. Francová: Áďa spadla do kanálu (Albatros)
M. Špinková: O tajemství (Cesta domů)

1_ocenene_knihy 8_porota

Čtenářský maraton 2019 (11. 04. 19')

Do naší pěkné a útulné knihovny si už našlo cestu mnoho čtenářů a čtenářek. Jen jednou v roce tam však přijde v jeden den číst jednu minutu skoro každý z naší školy.

Letos to bude 25. duben – čtvrtek. Knihomoli(y) připravili(y) velký výběr titulů k četbě, takovou ochutnávku napříč literárními žánry.

Maraton rozečtou děti ze školní družiny a školního klubu hned ráno v 7,00 hod. Pak budou do knihovny přicházet čtenáři od prvňáčků po deváťáky pod taktovkou organizátorů. Jak dlouho se bude číst? Dokud budou čtenáři.

Srdečně zveme všechny přátele dobré knihy z řad rodičů a návštěvníků školy. Přidejte se k nám. PROČ?  Čtení nás baví.

Z. Modráčková

Poděkování (17. 03. 19')

Většinu lidí provází knihy od dětství. Nacházíme je pod vánočním stromečkem, jsou dobrým dárkem ke každé příležitosti, nejen za dobré vysvědčení. Někdy knihy zdědíme po rodinných příslušnících. Když nám knihovna praská ve švech, začínáme přebírat, které knihy jsou naše srdeční záležitost a které s námi už bydlet nemusí. Děkujeme všem, kteří nám posílají knihy, které mají vícekrát. My jim dáme šanci v knihobudkách. Roky v naší škole pracovala p. asistentka Lenka Špačková. Přestěhovala se do Pardubic, ale do nového bytu se jí obrovská knihovna už nevešla. Přišli jsme na řadu my, školní knihovna. Děkujeme za darované knihy a přejeme jí hodně štěstí v nové životní etapě.          

Z. Modráčková

Zaměření činnosti školní knihovny 2018/2019 (17. 03. 19')

BALENÍ KNIH – průběžně

PŘEBÍRÁNÍ ZDĚDĚNÝCH A DAROVANÝCH KNIH – průběžně, distribuce vhodných knih do knihobudek

PÉČE O KNIHOBUDKY – rovnání knih a časopisů

TŘÍDĚNÍ KNIH PODLE ŽÁNRŮ – průběžně v knihovně

ORGANIZACE ČTENÁŘSKÉHO MARATONU 2019  - březen, duben

POMOC ZAČÍNAJÍCÍM  ČTENÁŘŮM – průběžně

SLEDOVÁNÍ SOUČASNÉ KNIŽNÍ PRODUKCE – průběžně, práce s tipy návštěvníků knihovny, SUK – Čteme všichni, Čtení pomáhá

POMOC S NÁKUPEM NOVÝCH KNIH  - nárazové akce, tipy, Knižní klub, Megaknihy, internetové obchody

PÉČE O ČTENÁŘSKÝ STROM – průběžně, distribuce lístků pro 1. a 2. stupeň, lístky pro pedagogy          

Z. Modráčková

Knihomola (17. 03. 19')

Kdo to je? Co dělá? Kde ji můžete potkat? Knihomoli(y) se na naší škole vyskytují v žákovské knihovně. Jsou pravou i levou rukou paní knihovnice. Každý čtvrtek přibíhají do knihovny a řadí knihy podle žánrů, hledají ztracené kartičky, pomáhají mrňouskům z 1. a 2. tříd s půjčováním knih. Učí se balit knihy, vypravují, co zrovna teď čtou a co by chtěli(y) číst. Jsou totiž všichni náruživí čtenáři. Mají dobré tipy na nákup nových titulů do školní knihovny.  Jádro letošních knihomol tvoří kluci a děvčata ze 6. ročníku. Práce s knihami jim přináší potěšení. Velkým úkolem pro ně bude zorganizování letošního Čtenářského maratonu 2019.  Držím jim palce.

Z. Modráčková

Výpůjční řád (11. 03. 19')

1.Knihy ze žákovské knihovny si může půjčit každý žák naší školy zdarma.

2.Výpůjční doba  ČTVRTEK – 12,30 až 14,30  p. uč. Z. Modráčková

                             INDIVIDUÁLNĚ -  lístek se jménem a požadavkem do sborovny

                                                           -  schůzka v knihovně po domluvě

3. Kniha se půjčuje na dobu tří týdnů ( lze ji po dohodě prodloužit).

4. Žák si půjčenou knihu prohlédne, případné závady nahlásí.

5. Vypůjčené knihy si žáci nesmí mezi sebou vyměňovat.

6. Ztrátu knihy nebo poškození hradí žák sám.

7.V žákovské knihovně si můžeš číst, prohlížet si knihy i časopisy, pracovat s nimi.

8. Prostory knihovny využívejte při hodinách čtení a literatury.

9. V knihovně udržujeme pořádek, klid a příjemnou atmosféru.

10.V knihovně je k dispozici PC k hledání informací.

Výpůjční řád platí od 1.10.2018

Mgr, Zdeňka Modráčková                                             Mgr. Lenka Budínská

správce knihovny …………..                                        ředitelka školy ……………………

Školní rok 2017/2018

Máte co číst?

04.02.2017

Tahle otázka trápí mnohé čtenáře z naší školní knihovny. Hledají tu správnou knihu. Jak se taková kniha pozná? Je často vypůjčená a jsou na ni rezervace a pořadníky. Takovou knihu musíte číst i dlouho do večera, berete si ji do školy a třeba ji čtete i pod lavicí.

Knihomoli(y) ze ČK podnikli(y) v pondělí 26.1. výpravu do Pohodového knihkupectví v Chrudimi, aby splnili(y) náročné poslání – nákup knih za peníze získané školním sběrem. Kluci a děvčata vybrali knihy, o kterých si myslí, že to jsou právě ,,ty nejlepší“. Bylo nutné dodržet finanční limit na nákup, pečlivě hledat, číst anotace knih, vybírat oblíbeného autora, preferovat knihy v pevné vazbě (víc vydrží), rozlišit žánr a zdůvodnit svůj výběr. Úkol byl splněn. Abychom unesli těžké tašky s knihami, posílili jsme se na to v Královské cukrárně, to už za své finanční prostředky.

Teď je na řadě balení nových knih, jejich zařazení do fondu a pak už mohou mezi čtenáře. Za týden si je přijďte půjčit. Ano, máme co číst.

02_20180129_133642 02_20180129_134212 02_20180129_134233

Školní rok 2016/2017

ČTENÁŘSKÝ MARATON 2017

21. 05. 2017

Do cíle letošního čtenářského maratonu ve školní knihovně se ve čtvrtek 18. května pročetlo za 480 minut souvislého čtení 431 čtenářů a čtenářek. Příjemnou celodenní akci zahájila paní vychovatelka s dětmi ze školní družiny přesně v 7,00 hod. Pak v minutových intervalech četli kluci a děvčata od prvních až po deváté třídy. Nejvíce nás překvapili prvňáčci, kteří od září udělali obrovské pokroky od fáze posluchačů do stádia čtenářů. Předčítače školou povinné rádi podpořili učitelé i provozní zaměstnanci, prostě všichni ti, co rádi čtou. Navštívila nás i paní ředitelka Iva Mrázková, kterou jsme schválně nechali číst několik minut, protože její čtení nás moc baví. Děkujeme všem za návštěvu v knihovně.

Letos jsme vsadili na jistotu. Přečetli jsme celou knihu spisovatelky Aleny Kastnerové O nevyřáděném dědečkovi. Nebyl snad nikdo, komu by se tato kniha nelíbila, baví totiž malé i velké čtenáře. Jen se ti malí čtenáři smějí na jiných místech než dospělí, a proto je to kniha vhodná pro večerní rodinné čtení. Po eskapádách nevyřáděného dědečka jsme se pustili do knihy Michala Čunderleho Jak byla vosa Marcelka ráda, že je. Příběhy vosy Marcelky nás vždy rozesmějí, často si je čteme v hodinách literatury napříč prvním i druhým stupněm.

Celou akci zajišťovali a připravovali kluci a děvčata z 8.A. Vytvořili a roznesli pozvánky a plakáty, vybrali knihy ke čtení, organizovali přesuny tříd, pomáhali malým čtenářům, měřili čas, evidovali čtenáře. Děkuji za plné nasazení a vytrvalost.

A proč čtenářský maraton pořádáme? Chceme být spolu v naší útulné knihovně, společně prožívat příběhy, motivovat děti ke čtení, dát jim do ruky knihy současných moderních autorů, připomenout jim nestárnoucí klasiky, užít si legraci. Děti slyšely dokonalé čtenářské projevy, ale i ty méně zdařilé, četli i dyslektici, ale nikdo se nestyděl, nikoho jsme nemuseli do čtení nutit. Proč? Protože ČTENÍ NÁS BAVÍ.

05_20170518_070138 05_20170518_080951 05_20170518_083221

05_20170518_090555 05_20170518_100817 05_20170518_103048 05_20170518_112158Z. Modráčková

Čtenářský maraton 2017

14. 05. 2017

Nejmasovější akce pro naši školní knihovnu v tomto školním roce vypukne ve čtvrtek 18. května v 7.00 ráno. Jak dlouho bude trvat? To záleží na čtenářích. Srdečně zveme všechny milovníky knih, čtenáře zdatné i méně zdatné k minutovému čtení v naší milé školní knihovně. Knihomoli(y) vybrali(y) mnoho knih, které stojí za přečtení a které vám nabídneme pro tuto čtenářskou akci. Každý účastník je vítán. Doufáme, že se kromě dětí a učitelů zapojí i zaměstnanci školy, rodiče, bývalí žáci školy, kolemjdoucí, přátelé školy a knih.

Proč tuto akci pořádáme? Baví nás číst, objevovat příběhy a pocity nad nimi sdílet. Přidejte se k nám.

Z. Modráčková

Vánoční zastavení

05. 01. 2017

Adventní čas je jako stvořený pro posezení nad dobrou knihou. Krásné vánoční příběhy nám do pátých tříd přinesla p. řed. Iva Mrázková. V pondělí 19. prosince ve vánočně naladěných třídách proběhla čtenářská lekce s knihou Jamese Herriota. Děti litovaly, že je vyučovací hodina tak krátká.

V osmých třídách jsme sdíleli břitký humor kanadského spisovatele Stephena Leacocka v povídce z Literárních poklesků Vánoce Smolíka McFidgena.

Z. Modráčková

Říjen – Mezinárodní den knihoven

30. 10. 2017

Když mezinárodní, tak i na ZŠ Chrast. Jestliže si v evropských knihovnách připomínají sté výročí narození britského spisovatele Roalda Dahla, na naší škole nejsme pozadu.

Kluci a děvčata na 2. stupni hledali informace o jednom z nejčtenějších autorů světa, vytvářeli plakáty a šířili je po škole, učitelé v hodinách literatury zařadili texty z jeho knih. Děti na 1. stupni zhlédly film Karlík a továrna na čokoládu, mimochodem velmi povedený. Víte, proč čokoláda? Když chodil spisovatel do školy Rapton School, vedlejší továrna na čokoládu Cadbury testovala nové vzorky čokolády právě u školáků Roaldovy školy. No to je sen, co Chrast?

V pondělí 24. října připravila pro všechny kluky a děvčata z pátých tříd ,,hezkou chvilku nad knihou“ Danny, mistr světa p. řed. Iva Mrázková. Neformálně, poutavě, vtipně, prostě tak, jak to umí jen ona. Příběh o Dannym, jeho taťkovi pytlákovi, uspávacích rozinkách a dvou stech bažantech v dětském kočárku všechny zaujal a rozesmál.

Pro starší čtenáře chystám seznámení s detektivními povídkami R. Dahla po podzimních prázdninách, srdečně zvu do knihovny, dáme vědět!

Děvčata a kluci, nebojte se, před Vánocemi vás čeká další čtenářská dílna s paní Ivou. Tentokrát na téma ,,Vánoce v literatuře vážně i nevážně “. Srdečně zveme do školní knihovny.

10_20161024_114243 10_20161024_114251 10_20161024_115619

Z. Modráčková

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ KNIHOVNY NA ROK 2016/ 2017

06.10.2017

Výpůjční doba žákovské knihovny:
 

STŘEDA : 13.00 – 14,30 ………. p. uč. V. Jáchymová

PÁTEK : 13,00 - 14,30 ……… p. uč. Z. Modráčková

Září: - AUTORSKÉ ČTENÍ

Známe spisovatele Jana Opatřila, autora knihy Kapřík Mertlík. P. uč. B. Broďáková nám zajistí autorské čtení pro větší čtenáře, seznámíme se s Hororovými povídkami. Těšte se, poteče krev.

Říjen: - MEZINÁRODNÍ MĚSÍC ŠKOLNÍCH KNIHOVEN

Letos uplyne sto let od narození britského spisovatele Roalda Dahla. My máme několik jeho knih v knihovně. S paní řed. Ivou Mrázkovou pro vás připravíme ochutnávku z jeho knih pro malé i velké čtenáře.

Zapojíme se opět do projektu ČTENÍ POMÁHÁ (www.ctenipomaha.cz).

KLUB KNIHOMOL bude pokračovat v balení knih, knihomoly budou pomáhat s provozem knihovny.

Listopad: BALÍME – navážeme na dobrou spolupráci s Městskou knihovnou Chrast, plánujeme návštěvu, nováčci se budou učit balit knihy.

Prosinec: - VÁNOČNÍ ZASTAVENÍ - Vánoční čas je jako stvořený pro knihu, napínavou, legrační i romantickou. To nejlepší vám přečteme, bude p. Iva Mrázková, čaj, svíčky i hudba.

Leden a únor: - LISTOVÁNÍ v časopisech, třídění časopisů, bazar a čtení si

Březen: - zopakujeme úspěšnou akci ČTENÁŘSKÝ MARATON, ale možná trochu jinak

Duben: - PLNÝ KOŠÍK BÁSNIČEK – třetí dílna s p. Ivou Mrázkovou. Pohrajeme si se slovy, s rýmem, s rytmem. Poezie prostě není nuda.

Květen: - LITERÁRNÍ STEZKA KOLEM ŠKOLY – dovedeš se vyjádřit slovem, obrázkem i pohybem? Ve spolupráci se ŠD a ŠK uspořádáme nevídanou akci.

Chtěli bychom s knihomolami zorganizovat fotosoutěž JAK KDO ČTE ve spolupráci se školním časopisem Chrastpark.

Z. Modráčková

Září v knihovně

25.09.2017

23.9. přivezl do naší školy spisovatel Jan Opatřil trochu děsu při autorském čtení. Dvě z jeho Hrůzostrašných povídek (napsaných pod pseudonymem Dan Angus) paralyzovaly děvčata a kluky z 2. stupně. Tekla i krev, dramatická hudba nevěstila nic horšího než kanibalismus. Pseudonym použil autor z důvodu vydání knihy ve Velké Británii.

Na závěr sympatický mladý autor odpovídal na dotazy. Koupili jsme si od něho hned tři knihy do školní knihovny a jsou už rozpůjčované.

Z. Modráčková

Strom čtenářů (21. 03. 19')

Čtu, čteš, čteme - kluci, holky, učitelé v naší škole - a náš strom čtenářů už má spoustu lístků...

Mgr. Lenka Budínská a Mgr. Zdeňka Modráčková, vedoucí čtenářského klubu

Img_1058 Img_1061

Novinky