Úvod   >   Základní škola   >   Akce školy 2018/2019   >   Sportovní akce 2018/2019

Memoriál Josefa Šťulíka - Ležáky (16. 04. 19')

Po zimní přestávce se nám rozjel vlak s prvními sportovními soutěžemi a závody. Jako první akci jsme absolvovali Memoriál Josefa Šťulíka, který proběhl 10. 4. 2019 v Ležácích. Závodníci byli rozděleni do čtyř skupin – starší žáci/žákyně a dorostenci /dorostenky. Každá skupina měla jinou délku trati od 1,9 km až po 2,7 km.

Naši školu reprezentovalo 41 závodníků. Z našich se nejlépe umístila Kamila Vondráčková - 7. místo, Michaela Mrvíková - 8. místo a Eva Slavíková - 13. místo (žákyně - celkem 169). Z chlapců se nejlépe umístil Filip Dvořáček - 8. místo (žáci - celkem 220) a Daniel Slanař - 16. místo (dorostenci - celkem 54). V dorostenkách nejlépe zaběhla Leona Dostálová na 16. místě (celkem 34 dívek).

Závodů se v letošním roce zúčastnilo 477 závodníků, kteří závod dokončili.

Všem závodníkům bych chtěla poděkovat za předvedené výkony a důkladnou přípravu a panu učiteli Mgr. Janu Novákovi za trénování a motivaci žáků.

Zveřejňujeme celou výsledkovou listinu Memoriálu J. Štulíka, protože si vážíme výkonů všech našich žáků.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

Výsledková listina 10. 04. 2019 (pdf)

Memorial-stulik

LVVZ 2019 (28. 02. 19')

Ve dnech 18. –  22. 2. 2019 se žáci sedmých tříd zúčastnili LVVZ. Stejně jako vloni jsme vyrazili do Jeseníků se společností STAN – Special Team for Adventure in Natur, která pořádá pobyty pro školy již 16 let. Ubytováni jsme byli opět v RS RELAXA v obci Žďárský Potok u Rýmařova. Kurzu se letos zúčastnilo 40 žáků, kteří byli rozděleni do čtyř družstev, z nichž bylo jedno snowboardové.

Sněhové podmínky na sjezdovce byly dobré, ačkoli vždy po ránu byl sníh velmi tvrdý a přemrzlý. První tři dny nám svítilo sluníčko, ve čtvrtek jsme lyžovali v dešti a v pátek začalo lehce sněžit. Lyžovali jsme každý den a postupně se naše lyžařské dovednosti zlepšovaly tak, že jsme si v pátek mohli užít volné jízdy a legrácky na sněhu.  Náš instruktor Kikin vedl družstvo snowboarďáků a připravoval pro žáky také večerní programy s různými soutěžemi, hrami, promítáním filmů či diskotékou. Ve středu jsme měli odpočinkové odpoledne, zájemci vyrazili relaxovat do bazénu a do sauny, ostatní poznávat okolí při pěší procházce.

Celý kurz jsme si skvěle užili. Lyžaři si perfektně zajezdili, začátečníci se lyžovat naučili a snowboardisté se postupně zlepšovali.

Už se zase těšíme, že za rok opět na hory vyrazíme.

Bronislava Broďáková, vedoucí LVVZ

Img_20190220_090600 Img_20190220_094652 Img_20190220_101420 Img-20190224-wa0001 Img-20190225-wa0001 Img-20190225-wa0008

Jsme zapojeni do projektu Sportuj ve škole (28. 02. 19')

PROJEKT SPORTUJ VE ŠKOLE SLAVÍ ÚSPĚCHY

assk.jpg
„Děti vzkazují, že by cvičily i více než jednu hodinu týdně.“ „Velký zájem dětí, rodičů i pedagogů o projekt.“ „Děti se zlepšují v pohybové gramotnosti a získávají kladný vztahu k pohybu.“ To jsou některé z obrovského množství pozitivních reakcí rodičů, dětí, učitelů a ředitelů škol na adresu projektu „Sportuj ve škole“. Ten byl z rozhodnutí MŠMT přidělen v loňském roce k administraci Asociaci školních sportovních klubů ČR (AŠSK). Celkem se do sportování dětí ve školních družinách zapojilo 332 škol ze všech krajů České republiky, přičemž nejvíce škol cvičilo v Moravskoslezském (44) a Zlínském kraji (39). Od září do prosince 2018 se projektu „Sportuj ve škole“ zúčastnilo 12 000 dětí I. stupně: na jedné škole se v jednom týdnu průměrně realizovalo 2,28 hodiny, což představuje 757 hodin sportovních aktivit týdně. Lekce „Sportuj ve škole“ vedlo celkem 546 lektorů, přičemž skupiny dětí (v průměrném počtu 16 cvičenců) na školách malotřídních i ostatních tvořilo 58 % chlapců a 42 % dívek.

Dle vyjádření lektorů a ředitelů škol je největším přínosem projektu skutečnost, že si děti vytvářely díky atraktivitě lekcí kladný vztah k pohybu, a i v krátkém období čtyř měsíců se zlepšila jejich fyzická zdatnost. V rámci zábavných lekcí ve školních družinách preferovaly děti nejvíce hry, rády zdolávaly opičí dráhy i trénovaly základy oblíbených sportů, kterými jsou volejbal, fotbal či basketbal. Nejčastěji žáci procvičovali prvky míčových sportů – nejpopulárnější byl fotbal, velmi oblíbené byly i gymnastika, florbal a vybíjená. Hodiny probíhaly v tělocvičnách a na jiných školních sportovištích včetně venkovních areálů. Na mnoha školách cvičily v jedné skupině děti z několika ročníků, což přispělo k podpoře vzájemné pozitivní komunikace a sounáležitosti. Školy velmi kladně hodnotily materiální podporu ve formě sportovních a technických pomůcek (sady překážek, prolézací tunel, odlehčené míče, tablety, flashdisk, bluetooth reproduktory), přičemž struktura pomůcek vznikla na základě dotazníkového šetření, které provedla AŠSK v září 2018 v rámci semináře účastnických škol.

O oblíbenosti lekcí a úspěšnosti projektů svědčí také zpětná vazba od zapojených škol. „Už léta ve škole sportujeme a bylo mi líto, že nemohu paní učitelku, která má sport a zdravý životní styl ve škole na starosti, odměnit. V dobách, kdy jsme měli málo dětí, dělala to paní učitelka zadarmo – jako svého koníčka. Teď, kdy máme více žáků, jdou použít peníze na odměny pedagogických pracovníků. Ale stejně jsem moc ráda, že práci navíc (v době, kdy se na naše hlavy sype čím dál více různých úkolů a většinou se nikdo nestará, jak je finančně ohodnotit) dokáže někdo ocenit. Moc mě těší, že existuje takový projekt. Děkujeme!“ napsali ze Základní školy v Mladoňovicích, která se projektu účastní.

Sportem se baví i na ZŠ a MŠ Dolní Lánov, odkud přišlo další pěkné hodnocení. Vyučující chválí výbornou sportovní metodiku, dle které se cvičí, ale i zapojení různých věkových skupin dětí. „Nejlepší na tom je, že si děti na různé sportovní aktivity natolik zvykly, že je využívají i v době odpolední družiny sami od sebe. K dispozici mají všechny sportovní pomůcky, míče, lana, švihadla apod. Každý žák si najde to, co ho nejvíce baví. Ať už sám, či se skupinkou svých kamarádů. Občas si i někteří žáci v odpoledních hodinách připraví různé hry a překážkové dráhy pro naše děti z MŠ. Je to pak úžasné, když se žáčci zapojí a trénují ostatní děti. Je to cesta, jak můžeme ukázat dětem, že sport je zábava.

Spolupráci starších dětí s mladšími si v rámci hodin „Sportuj ve škole“ cení i Ivo Junášek, ředitel 3. Základní školy Holešov. „Do hodin jsou často zařazeny skupinové aktivity a mezi dětmi všech věkových kategorií lze pozorovat tolik důležitou spolupráci a vzájemnou komunikaci. Starší spolužáci ochotně podají ruku spolužákům mladším a naopak. Velmi důležitá je v těchto hodinách i sociální stránka, kdy se děti, především při hravých činnostech, učí přijímat úspěch a zároveň i zvládnout neúspěch. Děti přirozeně vnímají, že odpolední hodiny tělesné výchovy ve srovnání s běžnou vyučovací hodinou tělocviku mají volnější náplň i režim a pohybu si tak užívají o to více.“

Mgr. Svatava Ságnerová, vedoucí projektu Sportuj ve škole, viceprezidentka AŠSK ČR

Zimní pětiboj OVOV (07. 01. 19')

Nadešel čas vánoční a s ním i zimní pětiboj konaný v Hlinsku na místním gymnáziu. Pětiboje se zúčastnilo jedenáct škol, soutěžilo se v pěti disciplínách: skákání přes švihadlo, lehy sedy, trojskok, hod medicinbalem a dvouminutový dribling.

Členové družstva byli Kamila Vondráčková, Michaela Mrvíková, Denisa Šťovíčková, Tereza Pošvářová, David Nevole, Tomáš Jíra, Filip Keller a Filip Dvořáček.

Družstvo vybojovalo 2. místo a jednotlivci se umístili následovně:

Denisa Šťovíčková 1. místo, Michaela Mrvíková 2. místo, Kamila Vondráčková 2. místo, David Nevole 1. místo, Tomáš Jíra 2. místo, Filip Dvořáček 2. místo, Filip Keller 1. místo.

Všem dětem děkuji za reprezentaci a velké poděkování patří také panu učiteli Mgr. Janu Novákovi za trénování před soutěží.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

Okresní přebor v šachu družstev (18.11.18')

Ve čtvrtek 15.11.2019 se žáci naší školy zúčastnili okresního přeboru šachu družstev v Domě dětí v Chrudimi:
Celkem zápolilo 8 družstev - 6 mladších (1. - 5. třída) a 2 starší ( 6. - 9. třída). Hrál se systém všichni se všemi. Starší získali 2. místo ve své kategorii, ale zároveň i celkové 2. místo ze všech družstev.
Mladší vybojovali 3. místo ve své kategorii.
Všem dětem děkuji za reprezentaci školy a paní Pavle Samkové za vedení šachového kroužku.

Mgr. Lenka Budínská

Diplom-mladsi Diplom-starsi Stazeny-soubor-1 Stazeny-soubor-3 Stazeny-soubor

Memoriál Tomáše Šedého

Na Sportovním stadiónu v Chrudimi proběhl 16. ročník memoriálu Tomáše Šedého. Turnaje se zúčastnilo deset družstev, která se utkala systémem každý s každým.

Tento ročník se nám tolik nevydařil jako ročníky předchozí. Letos jsme získali tolik proklínané bramborové medaile.

Soupiska: Borecký Petr, Mareš Jakub, Nevole David, Jirout Lukáš, Kastler Ondřej, Jelínek Milan a Slanař Daniel.

Hrošiáda

Podzimní část Hrošiády se odehrála za velmi chladného počasí (ráno -3°C). Nejlépe si s touto nepřízní počasí poradili naši starší závodníci, kteří získali zlaté medaile. Mladším žákům se tolik nedařilo a obsadili páté místo.

Složení družstev mladší: Bártová Anna, Nováková Denisa, Češík František, Štantejský Ondřej, Macháček Dominik, Dvořák Ondřej, Rázková Nikola a Medunová Adéla.

Starší: Kastler Ondřej, Slanař Daniel, Křivková Martina, Machová Viktorie, Nevole David, Mutr Tomáš, Vondráčková Kamila a Kadlecová Linda.

20180926_130822

Ocenění školy OVOV 2018

Ovov_2018

Naši žáci na republikovém finále ODZNAKU VŠESTRANOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ

Se začátkem školního roku přišlo i republikové finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Letošní finále se odehrálo v Brně na Palackého Vrchu. Do tohoto finále se probojovali první dva z krajských kol nebo nejlepší na body. Letošního ročníku se zúčastnilo neuvěřitelných 600 závodníků, kteří se utkali v OVOV desetiboji, jenž proběhl 6. – 7. 9. 2018. Soutěžilo se v následujících disciplínách: běhu na 60 metrů, skoku dalekém, hodu míčkem, trojskoku snožmo, hodu medicinbalem 2 kg, skákání přes švihadlo, klikách na 2 min., leh – sedech na 2 min., shybech na 2 min. a běhu na 1000 metrů.

Naši školou reprezentovali Kamila Vondráčková, Nikola Rázková, Denisa Šťovíčková a Dominik Macháček. Nejlépe se vedlo Kamile Vondráčkové, která obsadila 19. místo a Nikole Rázkové, která obsadila rovněž 19. místo. Denisa Šťovíčková obsadila krásnou 27. příčku, Dominik Macháček dokonce 23. příčku.

Našim závodníkům gratulujeme a těšíme se na nový ročník.

Novinky